Sugjerojmë:

Pulë e pjekur me erëza

Pulë e pjekur me erëza

Ingredientët

  • 1 pulë të madhe (diku tek 2 kg)
  • 1 lugë çaji kripë
  • ½ lugë çaji piper të zi
  • 1 limon
  • 5 degë trumzë e freskët

Udhëzimet

1

Ngrohni furrën në 200 gradë celsius.

2

Pasi e keni larë mirë pulën thajeni me një letër kuzhine.

3

Në një tas të vogël kombinoni kripën, piper dhe specin e kuq pluhur.

4

Lidhni mirë këmbët e pulës me spango. E lyeni të gjithën me kripën, piperin dhe specin e kuq pluhur. Anash i shtoni limonin e prerë në copa të vogla dhe trumzën.

5

Futeni në furrë për t'u pjekur në temperaturë 165 gradë celsius. Nëse cipa fillon dhe bëhet shumë kafe e errët gjatë pjekjes, mbështilleni me një letër alumini.

6

Para se ta shërbeni e lini pulën të ftohet për 20 minuta. Ju bëftë mirë!

Lini një koment