Sugjerojmë:

Pse duhet të shtoni pak kakao ose kanellë në kafenë tuaj të përditshme

Një numër i madh studimesh tregojnë se vërtet kafeja ka një numër të madh përfitimesh, por kur kalon në varësi duhet patur kujdes. Pra që të jemi të qartë, kafeja është e mirë për ju vetëm nëse konsumohet në mënyrën dhe sasinë e duhur!
Kafeja është një stimulant dhe kjo është arsyeja pse kjo pije është bërë kaq popullore.

Këshillohet që të shmangni konsumin e kafes pas orës 14:00 ose 15:00. Kjo është një lëvizje e zgjuar e cila do ju sigurojë një gjumë të mirë. Mundohuni që pas këtij orari të pini një çaj pasditeve për tu qetësuar akoma edhe më shumë.

Pse duhet të shtoni pak kakao ose kanellë në kafen tuaj?

Kakao është jo vetëm i pasur në antioksidantë, por është gjithashtu i dobishëm për të ulur nivelin e sheqerit në kafenë tuaj. E njëjta gjë vlen edhe për kanellën, supër ushqim i pasur me antioksidantë, që ndër të tjerash i shton shijen kafesë suaj.

Kujdes!

Është e rëndësishme që mëngjesi juaj të mos jetë vetëm një filxhan kafe. Kjo pasi konsumi i saj në stomak bosh mund të shkaktojë dhimbje koke apo probleme me tretjen.

Gjithmonë hani diçka, sado të vogël, para se të konsumoni kafe!/neps.al 

Lini një koment