Plot fibra dhe vlera ushqyese: Sallatë me mish pule dhe bajame

300g gjoks pule në feta
4 qepë të njoma
Sallatë e përzier me rukola, majdanoz e kopër
Pak trumzë, 1 gjethe dafine
2 lugë bajame në feta të holla
½ lugë kafeje me piper kokërr
½ lugë kafeje me koriandër kokërr
Vaj ulliri
Kripë e piper
Uthull balsamike

1.Në një tenxhere vëmë mishin e pulës, trumzë, dafinë, koriandër kokër, piper kokërr. I mbulojmë me ujë të ftohtë dhe i vëmë në zjarr të marrin valë.

2.Kur mishi të jetë zier, fikim zjarrin dhe e lëmë mishin të pushojë në tenxhere. E lëmë mënjanë, kur të jetë ftohur e presim në kubikë dhe e rregullojmë për kripë.

3.Bajamet në feta i skuqim në një tigan pa vaj sa të marrin pak ngjyrë. I lëmë mënjanë. Ndajmë luleshtrydhet në copa, ndërsa qepët në rrotka.

4.Në një tas përziejmë sallatën, qepën, bajamet, kubikët e pulës, luleshtrydhet, e rregullojmë për kripë e piper dhe e spërkasim me vaj dhe uthull.

5.E shërbejmë menjëherë.

Lini një koment