Pite me avokado, qiqra dhe pesto

Ingredientët

 • 4 pite
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 salcice
 • 400 gr qiqra
 • 1 lugë çaji piper i tymosur
 • 1/2 lugë çaji qimnon
 • 1/2 lugë çaji koriandër
 • 1 avokado
 • 2 lugë çaji lëng limoni
 • 1/2 filxhan kos grek
 • 1/4 filxhan pesto me borzilok

Udhëzimet

1

Ngrohni furrën në nxehtësi të lartë.

2

Lyejini pitet me vaj në të dyja anët dhe futeni të piqet për 1-2 minuta në secilën anë.

3

Gatuani salçiçet në skarë për 1 min në secilën anë.

4

Transferojini në një pjatë të madhe.

5

Shtoni qiqrat. piperin, qimnon, korianderin dhe vajin e mbetur në një tas.

6

Gatujini në furrë duke e nxitur herë pas here dhe shtoni salçiçet në tas.

7

Vendosni avokadon e copëtuar, lëng limoni dhe gjysmën e kosit në një blender.

8

Përhapni pitet në një tavë dhe në mënyrë të barabartë hidhni sipër përzierjen e avokados.

9

Shtoni sipër edhe fetat e avokados dhe pesto.

10

Shërbejeni menjëherë.

Lini një koment