Sugjerojmë:

Patëllxhanë role të mbushur me djathë

Patëllxhane role mbushur me djathë

Persona: 5
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 20 minuta

Ingredientët

  • 2 patëllxhanë
  • 150 gr djath të bardhë
  • 2 lugë gjelle miell
  • 2 kokrra vezë
  • Vaj për skuqje
  • 150 gram bukë të grirë imët
  • pak kripë

Udhëzimet

1

Lajmë patëllxhanët dhe i presim ato në feta të gjata e të holla.

2

I skuqim fetët e patëllxhanit lehtë. Më pas i largojmë nga tigani dhe i rregullojmë me pak kripë.

3

Presim djathin në drejtkëndësha.

4

Vendosim në anë të patëllxhanit djathin dhe e mbështjellim atë role.

5

Vendosim një pjatë me miell, një pjatë me vezë të rrahura dhe 1 pjatë me bukë të grirë.

6

Kalojmë roletë me patëllxhan dhe djathë fillimisht në miell, më pas në pjatën me vezë dhe në fund tek buka e grirë.

7

Ngrohim vajin dhe i skuqim roletë me patëllxhan.

8

I lëmë të ftohen pak dhe pas kësaj mund t'i shijoni!

Lini një koment