Patate të pjekura në furrë me gjalpë, kripë dhe piper

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 35 min

Ingredientët

  • 1/4 filxhan vaj perimesh
  • 3 patate të qëruara dhe të prera në kube
  • Kripë
  • Piper i zi
  • 3 lugë ujë
  • 1 lugë gjelle gjalpë i pakripur

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 180 gradë C.

2

Në një tigan të madh, ngrohni vajin mbi nxehtësinë mesatare.

3

Shtoni kubet e patateve dhe marinojini me kripë dhe piper, për shije.

4

Hidhini të skuqen për 5 minuta.

5

Kthejeni ngrohjen në të lartë, shtoni ujin dhe mbulojeni tiganin me kapak.

6

Lerini patatet të avullojnë derisa uji të zhduket, rreth 3 ose 4 minuta të tjera.

7

Ulni nxehtësinë në mesatare dhe hidhni gjalpë për të mbuluar patatet.

8

Përhapni patatet jashtë në një fletë pjekjeje.

9

Piqini në furrë derisa patatet të jenë të freskëta dhe të ngjyrosura sipas pëlqimit tuaj, rreth 15 - 25 minuta.

10

Transferojini patatet në një tas dhe shërbejini.

Lini një koment