Sugjerojmë:

Patate kremoze “au gratin”

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
2 orë
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
4 patate të prera në feta të holla
1 qepë, e prerë në rrathë
kripë dhe piper për shije
3 lugë gjelle gjalpë
3 lugë miell
½ lugë çaji kripë
2 gota qumësht
1 ½ filxhan djathë cheddar i grirë

Parangrohni furrën në 200 gradë dhe lyeni me gjalpë një tavë mesatare të thellë.

Gjysmat e patateve shtrojini në tavë dhe vendosni mbi to fetat e qepës dhe pjesën e mbetur të patateve. Hidhini kripë dhe piper.

Në një tigan të thellë, shkrini gjalpin në temperaturë mesatare. Shtoni miellin dhe kripën dhe trazojeni me një rrahëse vezësh për 1 minutë. Shtoni qumështin dhe gatuajeni derisa përzierja të jetë trashur.

Shtoni djathin dhe vazhdoni ta trazoni për 30-60 sekonda. Hidheni përzierjen mbi patate dhe mbulojeni tavën me letër alumini. Piqeni në furrë për 1 orë e 30 minuta.

Komento