Pasta me lakër brukseli dhe borzilok, shije që duhet provuar

Ingredientët

 • 1/4 filxhan vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 3 thelpinj hudhër
 • 1/2 lugë kripë
 • Qepë e prerë
 • 1 gotë kërpudha të prera
 • 1 gotë lakër brukseli e copëtuar
 • 1 lugë rozmarinë të copëtuar imët
 • 1 pako makarona të gatuara
 • 1/2 filxhan ujë i rezervuar gatimi nga makaronat
 • 1/4 filxhan djathë Gruyère
 • Lëng limoni
 • Borzilok i freskët
 • Piper i zi i freskët i grirë

Udhëzimet

1

Në një tigan ngrohni vajin e ullirit dhe hudhrën në mes për 3 minuta, duke e trazuar.

2

Shtoni kripë, qepë, kërpudha dhe lakrat e Brukselit.

3

Gatuajini 5 minuta dhe shtoni rozmarinë.

4

Gatuajeni 2 - 3 minuta ose derisa të thahet.

5

Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketës dhe rezervoni 1/2 filxhan ujë gatimi.

6

Hidh makaronat, ujin e rezervuar dhe Gruyère tek perimet dhe përzijeni.

7

Garnizoni me lëng limoni, borzilok dhe piper të zi dhe shërbejini.

Nutrition

 • 415 Calories

Lini një koment