Pancakes me krem dhe banane

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 10 min

Ingredientët

 • 1 e 1/2 filxhan miell
 • 3 lugë sheqer
 • 2 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 e 1/2 lugë çaji kripë
 • 1/2 filxhan krem kosi
 • 3/4 filxhan plus 1 lugë gjelle qumështi
 • 2 vezë ekstra-të mëdha
 • 1 lugë çaji ekstrakt i pastër vanilje
 • 1 lugë çaji limoni
 • Gjalpë pa kripë
 • 2 banane të pjekura
 • Shurup i pastër panje

Udhëzimet

1

Hidhni së bashku miellin, sheqerin, pluhurin e pjekjes dhe kripën.

2

Në një tas të veçantë, lëvizni së bashku kremin, qumështin, vezët, vaniljen dhe shijen e limonit.

3

Shtoni përbërësit e lagësht në ato të thata dhe përzijini deri sa të kombinohen.

4

Shkrini 1 lugë gjelle gjalpë në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.

5

Hidhni në tigan brumin e përgatitur për të bërë 3 ose 4 pancakes.

6

Shpërndani një lugë gjelle banane të rrumbullakosura në secilën prej tyre.

7

Gatuani për 2-3 minuta, derisa të shfaqen flluska në krye dhe pjesa e poshtme e saj është e thekur mirë.

8

Kthejini pancakes nga ana tjetër dhe gatuajini për një tjetër minutë deri as marrin ngjyrë kafe.

9

Fshini tiganin me një peshqir letre, shtoni më shumë gjalpë në tigan dhe vazhdoni të gatuani pancakes derisa të përdoret i gjithë brumi.

10

Shërbejini me banane të prera, gjalpë dhe shurup panje.

Lini një koment