Nutricionistët sugjerojnë këto 8 ushqime nëse po kaloni një ditë të vështirë

Kur jeni të sëmurë dhe kaloni një ditë të tërë në krevat vetëm ushqimi mund t’ju vijë në ndihmë. Ushqimi i duhur do t’ju sjellë humorin apo energjinë që ju duhet për një ditë jo të mirë.

Nutricionistët sugjerojnë se ushqimet e duhura për një ditë të tillë janë këto mëposhtë:

1.Smoothie

Shtojnë humorin, janë ushqyese dhe qetësuese.

2.Drithëra

Drithërat furnizojnë me energji trupin dhe mendjen.

3.Hudhër

Hudhra përmban alicin, i cili mund të ndihmojë në luftimin e infeksioneve dhe baktereve.

4.Xhenxhefil

Aroma e këndshme e xhenxhefilit ju ndihmon të largoni mendjen nga ndjenja e sëmurë.

5.Tost me djathë të butë

Një fetë bukë me djathë ju qetëson stomakun.

6.Kivi

Kivi ka shumë vitaminë C.

7.Kos

Është një ushqim i dendur ushqyes që ka shije të mirë dhe është i lehtë për t’u ngrënë.

8.Çaj kamomili

Çaj i kamomilit është një qetësues përfekt për mendjen dhe trupin.

Lini një koment