Sugjerojmë:

Një supë jeshile për të rritur imunitetin

Supë jeshile

Persona: 8
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 30 minuta

Ingredientët

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 8 thelpi hudhra të grira imët
 • xhinxher i freskët
 • 1 lugë gjelle rigon
 • 35 gram majdanoz
 • 1 lugë gjelle shafran
 • ½ lugë çaji piper
 • 600 gram brokoli
 • 1.5 L lëng pule
 • 1 avokado e qëruar
 • 100 gram fara luledielli të qëruara
 • 60 ml lëng limoni
 • 450 gram spinaq
 • 4 qepë të njoma
 • pak piper të kuq

Udhëzimet

1

Në një tenxhere me vaj ulliri skuqni hudhrat, xhinxherin, qepët e njoma.

2

I trazoni mirë dhe shtoni rigonin, majdanoz, piperin e kuq dhe shafranin. Pas rreth 5 minutash shtoni brokolin e copëtuar në copa të vogla.

3

Shtoni lëngun e pulës dhe e lini të ziejë për 10 minuta në temperaturë të ulët.

4

Shtoni spinaqin, pasi e keni larë mirë më parë. Spinaqin shtojeni gradualisht derisa të ulet volumi dhe të zbuten gjethet.

5

Kalojeni supën në blender dhe shtoni tulin e avokados, lëngun e limonit, kripë,

6

E përzieni për disa sekonda dhe e shërbeni të ngrohtë. Sipër i shtoni pak majdanoz dhe farat e lulediellit.

Lini një koment