KËSHILLA/ Shëndet

Një copë bakllava apo një copë panettone. Cila ka më shumë kalori?

Quhet periudha më e bukur e vitit dhe jo pa të drejtë. Atmosfera që na shoqëron gjatë muajit dhjetor është kaq pozitive, pasi zbukurimet që nisin  nga shtëpia jonë e kulmojnë ne qendrën e qytetit na japin një ndjesi paqeje.

Disa mezi i presin Krishtlindjet dhe Vitin e Ri edhe për një arsye tjetër. Për ushqimin dhe ëmbëlsirat! Sot do të ndalemi pak tek ëmbëlsirat më tipike.

Ato janë bakllavaja dhe panetonne.

Bakllavanë shumica e amvisave e përgatisin vetë, ndërsa opsioni më i mirë për panettonen mbetet dyqani më i afërt.

Por kujdes! Gjatë kësaj periudhe duhet të tregoheni të matur me konsumin e ëmbëlsirave pasi:

 • 1 copë bakllava= 395 kcal (rreth 70 minuta ecje)

Image result for baklava"

 • 1 copë panettone= 450 kcal (rreth 90 minuta ecje).Image result for panetonne"

Nëse mendoni se pas festave, do të filloni të kujdeseni për veten, e keni gabim, pasi për 1 muaj mundim do ju nevojitet shumë mundim./neps.al 

You Might Also Like

7 Comments

 • Reply
  ปั้มไลค์
  11/12/2019 at 2:14 pm

  Like!! Great article post.Really thank you! Really Cool.

 • Reply
  the effects of cialis on women
  31/12/2019 at 8:27 am

  Hello, tender thanks you in regard to information! I repost in Facebook

 • Reply
  Everettquels
  05/01/2020 at 7:01 am

  Hello, recognition you for information! otc viagra http://viapwronline.com I repost in Facebook.
  chrissy teigen legend viagra

 • Reply
  Petergrisa
  11/01/2020 at 9:11 am

  Hello, notice you http://cialisxtl.com looking against facts! п»їcialis
  100 mg viagra lowest price

 • Reply
  WayneRew
  14/01/2020 at 7:28 pm

  Cialis coupon for cialis by manufacturer cialis daily

 • Reply
  WayneRew
  18/01/2020 at 11:25 pm

  Cialis coffee with cialis cialis prices 20mg

 • Reply
  WayneRew
  21/01/2020 at 11:51 pm

  Cialis coupons for cialis cialis coupon

 • Leave a Reply