Nëse akoma nuk e dinit, tashmë mund të dobësoheni vetëm duke pirë kafe…

Benefitet e kafes i kemi përrmendur disa herë, por nëse akoma nuk i dini po j’ua themi prapë…

Kafja është e mirë për disa arsye, ndër të cilat: 1. Ju ndihmon të jetoni më gjatë… 2. Ndihmon në zvogëlimin e rrezikut për diabet dhe sëfundmi nj♪7 studim ka zbuluar se kafja mund t’jundihmojë të humbisni peshë.

Dhe mesa duket ka disa arsye për këtë.

Së pari, kafja mund të ndihmojë në rritjen e metabolizmit nga 3% në 11%. Pa i hyrë shumë shkencës, studimi thotë se kafeina e kthen yndyrën në energji.

Gjithashtu studimet kanë treguar se kafja ndihmon në uljen e oreksit, pasi përmban magnez dhe kalium, që inkurajojnë trupin të përdorë insulinën dhe të zvogëlojë dëshirat e sheqerit.

Pra, sa kafe keni nevojë të pini në ditë që të dobësoheni?

Hulumtimet tregojnë se katër gota të mëdha në ditë do t’ju ndihmojnë të hiqni  rreth 150-200 kalori në ditë, për sa kohë mund t’i kombinoni me stërvitje dhe dietë të shëndetshme.

Në rastin më të mirë, duhet të pini gjysmën e orë para stërvitjes.  Mos pini më shumë se sa mund të përballoni sepse tejkalimi mund të shkaktojë ankth ose probleme me  zemrën.

 

Lini një koment