Në tryezën e Majk: Si të gatuash pjatën e preferuar të reperit

Mesa duket VIP-at shqiptarë janë të gjithë të dashuruar me ushqimin tradicional dhe reperi Majk është njëri prej tyre. Ai është mjaft aktiv në rrjete sociale dhe ndër të tjera përmes postimeve të tij ai ka treguar se një nga ushqimet e tij të preferuara që nuk e lë kurrë të teprojë në pjatë janë specat me ajkë. Ky gatim i shijshëm tradicional përgatitet shumë thjeshtë dhe recetën e gjeni mëposhtë:

Ingredientët

  • 2 kg speca
  • 1 kg djathë i bardhë
  • 500 gr ajkë qumështi
  • Qumësht
  • Kripë

Udhëzimet

1

Specat pastrohen me rradhë një e nga një dhe përmes një pecete kuzhine u thahet uji.

2

Më pas, përmes një thike të mprehtë u largohet bishti dhe farat.

3

Në vijim, në një tas hidhet djathi dhe thërrmohet.

4

Më pas, shtohet ajka e qumështit dhe përzihet.

5

Provohet për kripë dhe nëse ka marrë mjaftueshëm nga djathi i hidhet edhe pak.

6

E gjithë masa përzihet mirë dhe më pas nis mbushja e specave.

7

Të gjithë specat e mbushur i vendosim me radhë në kavanoza të sterilizuar.

8

Në fund, tek kavanozat shtojmë qumësht derisa specat të mbulohen tërësisht.

9

Pasi mbushen të gjitha kavanozat mbyllen fort me kapakë dhe mbahen ashtu të pa hapur përreth një javë apo 10 ditë

Lini një koment