Sugjerojmë:

Mish pule me proshutë, mocarela dhe salcë domatesh

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 25 min

Ingredientët

  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 8 fileta të vogla gjoks pule
  • 200 gr mocarela
  • 8 feta proshutë
  • 375 ml salcë makaronash
  • Trumzë e freskët
  • Patate e pjekur

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 200 ° C.

2

Nxehni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.

3

Gatuani gjysmën e mishit të pulës për 2-3 minuta çdo anë.

4

Transferojeni në një pjatë dhe përsëriteni me pulën e mbetur.

5

Lyejeni mishin e pulës me mocarela.

6

Hdhni një copë proshutë rreth çdo pjese të mishit të pulës.

7

Përhapeni salcën e makaronave mbi bazën e tavës së pjekjes.

8

Hidhni mishin e pulës mbi salcë dhe piqeni për 20 minuta.

9

Palosni trumzën nëpër mish dhe sherbejeni me patate të pjekur.

Lini një koment