Sugjerojmë:

Mish pule me oriz kaf, fasule dhe domate

Ingredientët

 • 1/3 copë karrota të copëtuara
 • 1/3 filxhan qepë të copëtuara imët
 • 1/3 filxhan speca jeshilë të grirë imët
 • 1/4 lugë çaji kripë
 • 1/4 lugë çaji piper
 • 3/4 kile mish pule
 • 1 kuti fasule të zeza
 • 1 kuti domate të konservuara
 • 1 kuti me domate dhe speca jeshilë të pakonservuar
 • 2 lugë majdanoz i freskët, i copëtuar
 • 2 gota oriz kaf të gatuar

Udhëzimet

1

Në një tas të madh, kombinoni pesë përbërësit e parë.

2

Shtoni mishin e pulës duke e përzierë lehtë.

3

Ndajeni në katër copëza dhe në formë ovale.

4

Në një tigan të vogël, hidhni fasulet dhe domatet mbi nxehtësinë mesatare, për 8-10 minuta duke e nxitur herë pas here.

5

Hiqini nga nxehtësia dhe shtoni majdanoz.

6

Vërini të katër copat të piqen mbi nxehtësi të mesme derisa termometri të shkojë 165 °C , 4-5 minuta në secilin krah.

7

Shërbejeni me përzierjen e orizit dhe fasuleve.

Lini një koment