Sugjerojmë:

Me gripin nëpër këmbë, këto janë ushqimet që duhet të konsumojmë për të forcuar imunitetin

Megjithëse ushqimet me vitaminë C nuk do të ndalojnë simptomat e gripit tuaj, ngrënia e tyre rregullisht mund të ndihmojë në parandalimin e përkeqësimit të gripit.

Ja disa nga ushqimet më të mira për sistemin tuaj imunitar:

Limonat
Image result for limon

Limonat janë të larta në bio-flavonoide, të cilat i mbajnë larg radikalet e lira që shkaktojnë kancer. Ato gjithashtu sigurojnë vitaminë C, kështu që shtimi i lëngut të limonit në ushqimin tuaj është një strategji e lehtë për të mbrojtur veten kundër ftohjes dhe infeksioneve të tjera.

Mollët

Related image
Njerëzit që hanë një mollë në ditë përdorin më pak ilaçe me recetë, sipas një studimi të vitit 2015. Mollët janë të larta në fibra, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit të zakonshëm gjatë infeksioneve. Bonus: Ato janë një superushqim kur bëhet fjalë për ngopje!

Supë pule

Image result for chickens soup
Rezulton se ky “ilaç bimor” ka njëfarë shkence prapa tij: Supa e pulës ndihmon në zbutjen e simptomave të të ftohtit, sepse supa e ngrohtë thith mukusin e hundës kështu që ato mund të pastrohen më lehtë. Supa në përgjithësi hidraton, duke e bërë atë një vakt shumë të mirë kur jeni të sëmurë.

Hudhra

Image result for garlic
Hudhra ju jep përfitime të shumta shëndetësore. Aroma e saj vjen nga komponimet e squfurit, duke përfshirë alicin. Hulumtimet kanë lidhur konsumimin e hudhrave me një rrezik më të ulët të kancerit të stomakut, zorrës së trashë dhe ezofagut.

Xhinxheri

Image result for ginger
Xhenxhefili është i lartë në antioksidantë dhe ka veti anti-inflamatore. Një rishikim i fundit i 60 studimeve zbuloi se xhenxhefil ka efekte të dobishme në sëmundjet si obeziteti, sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Përdoreni teksa pini një çaj, duke ia shtuar sipër si pluhur.

Sherebela

Image result for sage tea
Sheberelën me të cilën mund të bëjmë një çaj, është një ilaç i lashtë për dhimbjet e fytit, kollës dhe ftohjes. Ajo lehtëson së tepërmi acarimin e fytit prandaj mos nguroni t’a përdorni në raste të tilla.

Çaji i kamomilit

Image result for chamomile tea
Lulet e thata të kamomilit janë përdorur për qindra vjet dhe ka disa studime që sugjerojnë se çaji ndihmon kur stomaku juaj nuk është mirë. Lulet e kamomilit përmbajnë disa përbërës të quajtur flavonoidë që ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe dhimbjes./neps.al

Lini një koment