Makarona me mish pule dhe salcë Alfredo

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 20 min

Ingredientët

 • 2 lugë çaji vaj ulliri
 • 2 copa gjoks pule pa kocka dhe pa lëkurë
 • Kripë
 • Piper i zi
 • 1 1/2 filxhan qumështi
 • 1 1/2 filxhan supë pule
 • 2 karafil hudher
 • 1 pako makarona fetuccini
 • 1/2 filxhan krem
 • 1 filxhan djathë parmixhano
 • Majdanoz i copëtuar, për garniturë

Udhëzimet

1

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare hidhni vajin të nxehet.

2

Shtoni mishin e pulës dhe hidhni kripë dhe piper.

3

Gatuajeni deri sa të marrë ngjyrë të artë, nga 8 minuta për secilën anë.

4

Lereni të pushojë 10 minuta, pastaj copëtojeni.

5

Shtoni qumësht, supë dhe hudhër në tigan.

6

Hidhni kripë dhe piper dhe vereni të ziejë.

7

Shtoni makaronat dhe lerini të ziejnë rreth 10-12 minuta.

8

Më pas shtoni kremin dhe djathin parmixhano.

9

Ziejeni deri sa salca të trashet.

10

Hiqeni nga nxehtësia dhe shtoni mishin e pulës.

11

Dekorojeni me majdanoz për servirje.

Lini një koment