Sugjerojmë:

Makarona me limon, piper dhe thërrime buke

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 15 min

Ingredientët

  • Kripë
  • 1 pako makarona fettuccine
  • 1 lugë gjelle gjalpë i pakripur
  • 1 qepë e njomë
  • 1 e 1/4 gota krem
  • 1 të verdhë veze
  • 1 - 2 lugë çaji limon
  • 1/3 filxhan djathë pecorino i integruar
  • Piper i fresket
  • Bukë e kuqe, për të shërbyer (opsional)

Udhëzimet

1

Vini një tenxhere të madhe me ujë të kripur në zjarr.

2

Shtoni fettuccine dhe gatuajini sipas udhëzimeve të etiketës.

3

Kullojini makaronat dhe rezervon rreth 1/2 filxhan ujë makaronash.

4

Ndërkohë, shkrijeni gjalpin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.

5

Shtoni qepën dhe një majë kripe dhe gatuajeni duke e nxitur herë pas here, deri sa të marrin ngjyrë të artë, rreth 3 minuta.

6

Hidhni kremin, të verdhën e vezës, kërpudhën dhe limonin në një tas.

7

Ulni nxehtësinë në të ulët dhe shtoni përzierjen e kremit dhe djathin në tigan.

8

Gatuajini rreth 2 minuta dhe shtoni kripë dhe 2 - 3 lugë çaji piper.

9

Shtoni makaronat në tigan, duke shtuar ujin e rezervuar.

10

Shtoni djathë pecorino dhe sherbejeni me thërrime buke.

Lini një koment