Sugjerojmë:

Linguine me domate qershi dhe proshutë

Koha e përgatitjes: 5 min Koha e gatimit: 25 min

Ingredientët

  • Kripë
  • 1 pako linguine
  • 6 feta proshutë
  • 3 gota domate qershi
  • 1 qepë
  • 2 vezë
  • 1/3 filxhan djathë parmixhano
  • 1 lugë çaji lëng limoni
  • Piper i fresket terren
  • 1 filxhan basil të freskët, të shqyer

Udhëzimet

1

Vini një tenxhere të madhe me ujë të kripur në nxehetësi të mesme.

2

Shtoni makaronat dhe gatuajini sipas udhëzimeve të paketës.

3

Rezervoni 1 1/4 filxhan ujë nga makaronat.

4

Ndërkohë, gatuani proshutën në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare rreth 5 minuta.

5

Shtoni domate dhe qepë dhe gatuajini rreth 5 minuta.

6

Hidhni vezët, djathin, limon dhe 1 lugë çaji piper në një tas të mesëm.

7

Ngadalë shtoni 1 filxhan nga uji i rezervuar dhe lereni të gatuhet.

8

Ulni nxehtësinë e tiganit nga mesatare në të ulët.

9

Shtoni makaronat dhe ngadalë derdhni mbi to përzierjen e vezëve.

10

Shtoni kripë dhe shtoni ujin e mbetur prej 1/4 filxhan dhe borzilok.

11

Sherbejeni me djathë dhe piper.

Lini një koment