Sugjerojmë:

Lazanja me kunguj të njomë

Ingredientët

 • 1ugë vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 1 qepë të madhe, e copëtuar
 • 1 lugë çaji qimnon
 • 1 lugë çaji pluhur djegës
 • Kripë
 • Piper i zi
 • 1 kuti koncentrat viçi
 • 3/4 filxhan gjizë
 • 1/2 filxhan salcë kosi
 • 1 vezë
 • 1/3 filxhan salcë
 • 3 kunguj jeshilë të mëdhenj,, të prera hollë
 • 2 filxhanë djathë çedar
 • 2 filxhanë djathë Monterey Jack
 • Majdanoz i freskët, për garniturë

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 350º.

2

Në një tigan të madh mbi ngrohjen mesatare, hidhni vajin të ngrohet.

3

Shtoni qepët dhe gatuajeni deri sa të zbutet 5 minuta.

4

Shtoni qimnon, pluhur djegës, kripë dhe piper.

5

Shto koncentrat viçi dhe gatuajeni deri sa nuk është më rozë, 8 minuta.

6

Në një tas të vogël, hidhni së bashku gjizë, salcë kosi dhe vezë.

7

Shtoni kripë dhe piper.

8

Në një pjatë të madhe pjekje ose tavë, përhapni një shtresë të hollë salce.

9

Shtroni sipër një shtresë me kungull të njomë, përzierjen me salcë kosi, koncentrat viçi, çedar dhe Monterey Jack.

10

Përsëriteni derisa të përdoren të gjithë përbërësit, duke përfunduar me një petë kungulli të njomë.

11

Piqeni derisa petët janë zbutur dhe djathi është bërë flluska, 25 minuta.

12

Sipër hidhni salcë kosi dhe majdanoz dhe shërbejeni.

Lini një koment