Dreka/ RECETA

Lakror me miell misri dhe spinaq. Më e thjeshtë nga sa e keni menduar!

Lakror me miell misri dhe spinaq. Më e thjeshtë nga sa e keni menduar!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 35 minuta

Mielli i misrit padyshim disa receta na i bën shumë herë më të thjeshta!

Ingredientët

 • 3 filxhanë miell misri
 • 500 gram spinaq
 • 5-6 qepë të njoma
 • 1 filxan oriz
 • 1 ½ filxhan kos
 • 2 filxhanë qumësht
 • ½ filxhan vaj
 • 100-150 gram djathë të bardhë
 • 3 kokrra vezë
 • 1 lugë pluhur pjekës
 • koper
 • nenexhik
 • majdanoz
 • Kripë, piper

Udhëzimet

1

Grijmë spinaqin, qepën dhe erëzat dhe i bashkojmë në një tas duke shtuar orizin, djathin, ½ e filxhanit të kosit dhe 1 kokërr vezë.

2

Në një enë tjetër hedhim miellin e misrit, 1 lugë pluhur pjekës, 1 filxhan qumësht, 2 kokrra vezë, ½ filxhan vaj, kripë dhe piper.

3

Lyejmë një tavë me pak vaj dhe hedhim gjysmën e brumit të përgatitur. E përhapim në të gjithë sipërfaqen dhe më pas vendosim masën e përgatitur me spinaq. Tek brumi i mbetur shtojmë pjesën e mbetur të kosit dhe qumështit, e përziejmë dhe e shtojmë në tavë duke e mbuluar plotësisht shtresën me spianq.

4

E spërkasim sipërfaqen e lakrorit me pak vaj ose gjalpë dhe e vendosim të piqet në furrë për 30-35 minuta.

Shënime

Receta marrë nga balkanweb.com

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply