Kus kus me perime, një pjatë dietike dhe plot vlera ushqyese

Veshtiresia
E lehte
Gati për:
10 min
Koha gatimit
20 min
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
222
200 gr kus kus
1 karrotë
2 patëllxhan
2 kungulleshka
3 speca
1 qepë e kuqe
3-4 domate
Spec djegës
Vaj ulliri
Kripë
Shafran

1.Lajini mirë të gjitha perimet dhe pritini në kubikë të vegjël.

2.Hidhini të gjitha , vec domates në një tigan me vaj ulliri dhe skuqini në zjarr të ulët.

3.Vendosim kapakun dhe i lemë deri sa të zbuten dhe shtojmë domatet, kripën dhe spec djegës.

4.I lemë në zjarr për 5-10 minuta.

5.Ndërkohë përgatitim kus kusin.

6.Vendosim në zjarr të lartë një tigan që nuk ngjit duke shtuar ujin, pak kripë dhe 1 lugë vaj ulliri.

7.Ne momentin qe uji zjen hiqeni tiganin nga zajrri dhe hidhni brenda kus kusin.

8.Lereni brenda për rreth 5 minuta, deri sa të ketë thithur komplet ujin dhe të jetë zbutur.

9.Vendoseni sërish tiganin në zjarr, shtoni një lugë vaj ulliri dhe përzijeni kus kusin gjithë kohës deri sa kokrrat të ndahen nga njëra tjetra.

10.Pasi të jetë bërë e sherbejmë kus kusin me perime duke hedhur kus kus në mes të pjatës dhe siper disa lugë nga salca me perime.

Komento