Kuinoa me lime dhe qumësht kokosi

Ingredientët

  • 1 filxhan kuinoa
  • 1 kuti qumësht kokosi
  • 1/4 filxhan uji
  • 1/4 lugë çaji kripë
  • 1 lime të vogël

Udhëzimet

1

Kontrolloni paketën e kuinoas për të parë nëse duhet të shpëlahet.

2

Nëse është kështu, hidhni 1 filxhan kuinoa në një rrjetë të hollë dhe shpëlajeni mirë me ujë të ftohtë.

3

Vendosni kuinoan, qumështin e konservuar të kokosit, ujë dhe kripë në tenxhere me presion.

4

Gatuajeni kuinoan në presion të lartë për 30 minuta.

5

Lereni të pushojë për rreth 4-5 minuta pasi ajo është gatuar dhe pastaj hidhni brenda limen, kripë dhe piper për shije.

Lini një koment