Krahë pule në furrë me salcë soje dhe xhenxhefil

Ingredientët

  • 24 krahë pule
  • 3/4 filxhan sheqer kaf
  • 5 karafil hudher
  • 1 lugë çaji rrënjë xhenxhefil të freskët të grirë
  • 2 e 1/2 gota ujë
  • 5 lugë mjaltë
  • 1/4 filxhan salcë soje
  • 3 lugë miell misri
  • 3/4 filxhan uji

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 190 gradë C.

2

Organizoni krahët e pulave në një fletë pjekjeje dhe piqini për 35 - 45 minuta.

3

Transferojini krahët në një pjatë pjekjeje.

4

Përzierni sheqerin ngjyrë kafe, hudhër, xhenxhefil, 2 1/2 gota ujë, mjaltë dhe salcë soje në një tigan mbi nxehtësinë mesatare dhe verini në zjarr.

5

Hidhni së bashku misrin dhe 3/4 filxhan ujë në një tas të vogël.

6

Përzijini me përzierjen e salcës derisa të trashet dhe derdheni mbi krahët e pulës.

7

Kthejini krahët në furrë dhe piqini derisa salcë është tharë dhe mishi nuk është më rozë, 15 deri në 20 minuta.

Lini një koment