Kjo është dieta e thjeshtë me të cilën mund të humbisni kilogramë edhe gjatë pushimeve

Stina e verës është stina e pushimeve, ku të gjithë mendojnë të argëtohen pafund. Megjithatë duket se është periudha edhe kur dietat ushqimore harrohen dhe ushqimi nuk zgjidhet.

Por që të kaloni një verë argëtuese dhe mos t’ju bezdisen kilogramët e tepërt mbani këtë lloj diete:

1.Hani ushqimet e detit në vend të mishit

Kjo nuk do të thotë që nuk duhet të hani fare mish, por rekomandohet të zëvendësoni mishin e pulës, mishin e kuq dhe atë të derrit me peshkun, midhjet, kallamarët etj.

2.Ecni sa më shumë 

Ecni të paktën 30 minuta në ditë (nëse mund të ecni për 45 minuta, akoma edhe më mirë). Kështu ju mund të shijoni natyrën dhe të përmirësoni shëndetin tuaj në të njëjtën kohë.

3.Zëvendësoni pijet e gazuara me lëngje të freskëta frutash 

Kjo është një nga mënyrat më të mira për të humbur peshë gjatë kohës që jeni me pushime. Zëvendësoni pijet me gaz ose alkool me lëng të freskët dhe do të vini re menjëherë një ndryshim. Pini një gotë me lëng 20 minuta para vaktit tuaj. Në këtë mënyrë, ju mund të zvogëloni urinë dhe trupi juaj do të marrë vitaminat e nevojshme.

4.Shtoni erëza në ushqimet tuaja

Eksperimentoni me erëza! Po, nëse shtoni pak kanellë ose piper, kjo jo vetëm që do të ndihmojë në nxitjen e metabolizmit, por gjithashtu do të bëjë “lëngun” tuaj më të larmishëm.

5.Notoni 

Ju do të filloni të digjni kalori pas vetëm 20 minutave not.

Lini një koment