Kek me vaj ulliri, çokollatë dhe portokall të kuq

Kek me vaj ulliri, çokollatë dhe portokall të kuq

Persona: 12
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 40 minuta

Ingredientët

  • 5 portokaj të kuq
  • 120 ml vaj ulliri
  • 185 gram miell
  • 80 gram kakao të errët
  • 1 ½ lugë çaji pluhur pjekës
  • 1/2 lugë çaji kripë
  • 250 gram sheqer organik
  • 240 ml ujë të filtruar
  • 1 ½ lugë çaji uthull të bardhë
  • 30 gram fistëkë

Udhëzimet

1

Si fillim do të grini imët lëkurën 5 portokajve. 3 prej tyre i bashkoni në një enë, ndërsa lëkurën e dy të tjerave e ndani në tasa më vete.

2

Tek ena ku keni grirë lëkurën e 3 portokalleve shkoni ½ filxhanit me vaj ulliri. Lëreni të qendrojë mënjanë për 30-60 minuta.

3

Shtrydhni lëngun e 3 portokalleve. Ndërkohë në një tas të madh bashkoni miellin, kakaon, sodën, kripën, sheqerin, enën me vajin e ullirit dhe lëkurën e portokallit që bashkuat më parë, lëngun e kuq të tre portokalleve, ujin dhe uthullën e bardhë. Tani e trazoni mirë të gjithë masën. Do të jetë disi e lëngshme.

4

Merrni një tepsi rrumbullake dhe shtroni në të një letër kuzhine. Shtroni sipër kekun. E fusni në furrë për 35-40 minuta, në temperaturë 180 gradë celsius.

5

Dy portokallët e tjetë që mbetën i qëroni, i prisni në feta rrumbullake dhe do ja vendosni sipër kekut kur të jetë pjekur. Në fund i shtoni sipër fistëkët. Super keku është gati. Shijojeni!

Lini një koment