Kek me boronicë dhe arra amerikane

Koha e përgatitjes: 20 min Koha e gatimit: 35 min

Ingredientët

 • 2 gota miell
 • 2 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1/4 lugë çaji kripë
 • 3/4 filxhan sheqer
 • 1/2 filxhan gjalpë
 • 1 vezë
 • 1/2 filxhan qumësht
 • 1 filxhan boronica të freskëta
 • 1 filxhan arra amerikane
 • Mbushja për pjesën e sipërme:
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 1/3 filxhan miell
 • 1/4 gotë gjalpë të ftohtë

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 375 °.

2

Përzjeni miell, pluhur pjekje dhe kripë në një tas.

3

Në një tas tjetër hidhni sheqer dhe gjalpë dhe përzijini mirë.

4

Shtoni vezë dhe qumësht dhe përzjeni përbërësit e thatë.

5

Shtoni boronica dhe arra amerikane.

6

Përhapeni brumin në një tavë katrore të lyer me vaj në fund.

7

Për mbulimin e kekut , kombinoni sheqer, miell dhe gjalpë.

8

Lereni të ftohet dhe sherbejeni.

Lini një koment