Kek i shpejtë me dardhë dhe kakao

Veshtiresia
Mesatare
Gati për:
40 min
Koha gatimit
20 min
Sugjerohet për:
5-6 persona
Kalori:
444
5 dardha
3 vezë
150 gr sheqer
100 ml vaj
1 fryrës ëmbëlsirash me vanilje
100 ml qumësht
250 gr miell
50 gr kakao
100 gr çokollate

Ndizni furrën në temperaturën 180 gradë.

Në tas përzjeni me rrahësen e vezëve me dorë miellin, kakaon dhe fryrësin e kekut. Ndërkohë, në një tas tjetër rrihni vezët me sheqerin derisa të dyfishohet vëllimi.

Shtoni vajin dhe e përzjeni derisa masa të bëhet e njëtrajtshme.

Më pas hidhni te tasi me vezë miellin me kakao duke alternuar me radhë pak miell dhe pak qumësht.

Prisni dy dardha në kubikë dhe bashkë me copat e çokollatës i shtoni te brumi.

Pasi të shtroni një letër furre në tavë hidhni brumin dhe sipër tij vendosni dardhat e mbetura të prera në feta.

Piqeni kekun në furrë për 40 minuta.

Komento