Dreka/ Kuzhinë/ Kuzhinë mesdhetare/ RECETA

Kebab grek me mish pule

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Ingredientët

 • Gjysëm kg gjoks pule të prerë në kube
 • Vaj ulliri
 • 3 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë gjelle uthull
 • 3 thelpinj hudhër
 • 2 1/2 lugë rigon të tharë
 • 1 1/2 lugë gjelle borzilok të thatë
 • 1/2 lugë trumzë të tharë
 • 1/2 lugë koriandër
 • Kripë
 • Piper i zi
 • 2 speca të prerë
 • 3 kunguj të prerë në rrathë
 • 1 qepë e madhe e kuqe, e prerë

Udhëzimet

1

Në një tas përziejmë së bashku 1/4 filxhan vaj ulliri, lëng limoni, uthull, hudhër, 2 lugë rigon, 1 lugë gjelle borzilok, trumzë, coriander, kripë dhe piper për shije.

2

Vendosni mishin e pulës në një qese kuzhine dhe marinojeni me vaj ulliri, kripë e piper.

3

Rriheni pak mishin dhe vuloseni qesen, futeni në frigorifer deri në 2 orë.

4

Ngrohni një skarë mbi nxehtësi të lartë.

5

Marinoni të gjitha perimet me vaj ulliri, rigon, borzilok dhe kripë.

6

Lyeni skarën me vaj dhe vendosni perimet të piqen.

7

Pasi keni mbaruar me perimet, hidhni mishin tek zgara dhe piqeni deri sa të marrë ngjyrë kafe të artë.

8

Vendosini perimet dhe mishin në turjelë dhe shërbejini me pak borzilok nga sipër.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply