Sugjerojmë:

Karkaleca në gjalpë me hudhër

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
450 gr karkaleca të mëdhenj, të pastruar dhe qëruar
3 thelpinj hudhre
½ lugë çaji kripë
3 lugë gjelle gjalpë
2 feta limoni
Majdanoz i freskët

Grini hudhrën.

Shpëlani karkalecat dhe thajini me letër kuzhine. Në një tas mesatar, përzieni karkalecat me hudhrën dhe kripën.

Në një tigan të madh, ngrohni gjalpin në nxehtësi mesatare të lartë. Gatuani karkalecat për 1 deri në 2 minuta në secilën anë derisa të jenë të marrin ngjyrë duke i kthyer ato me kujdes.

Spërkatini me lëngun e copave të limonit dhe majdanoz dhe shërbejini menjëherë.

Komento