Jennifer Garner tregon me video sesi e përgatit vetë djathin e saj vegan

Jennifer Garner prej kohësh ka përqafuar stilin vegan të jetesës. Në videon e saj të fundit të #PretendCookingShow në Instagram, aktorja ka treguar se si e përgatit djathin e saj të preferuar me arra cashew. Arrat cashew, duhet thënë se janë kthyer në stilin e saj të ri të jetesës.

‘ Kjo gjë e shëndetshme me hudhra, me erëza është vërtet e mirë”, shprehet ajo në hapjen e videos. Dhe kjo salcë djathi gjen përdorim kudo: ‘Mund ta përdorni atë tek mishi i pulës, apo ta hani siç është. Mund ta hani me perime, është e mirë në gjithçka.” Edhe pse Jennifer përmendi mishin e pulës, kjo salcë është është krejtësisht vegane.

Përbërësit:

 • 1 gotë arra cashews të pjekura me kripë
 • 2 lugë gjelle koriandër i grirë së bashku me pjesët e kërcllit
 • ¼ gote vaj kanola ose luledielli
 • 4 thelpinj hudhre
 • 2 lugë gjelle salcë soje
 • 2 lugë çaji sheqer kafe
 • 1 ose dy speca jalapeno të prera (speca djegës) (përdorini farat ose jo)
 • Lëngu i një lime ( mua më pëlqen pak më shumë)
 • Kripë dhe piper i zi i sapo bluar

 

Udhëzime:

 1. Në një blender ose procesor ushqimesh, përzieni arrat cashew, korianderin, vajin, hudhrat, salcën e sojës, sheqerin kafe, specin/at dhe lëngun e limës (dhe 2 lugë gjelle ujë se harrova).
 2. Miksojini derisa të merrni një përbërje të butë (duke pastruar anët e enës vazhdimisht) Shtoni kripë e piper për shije, sipas dëshirës.
 3. Përdoreni tek bifteku, pula, karkalecat, perimet ose si salcë për të zhytyr gjërat.
 4. Yum

 

“Kjo pjatë nga Melisa Clark është diçka që e kam përdorur prej vitesh për të bërë vakte ‘ooh la la’”, shprehet aktorja në video. Ajo është shumë bujare me përbërës si hudhra, lëngu i limes apo specat djegëse jalapeno, farat e të cilave nuk i heq nga salca, por i lë aty për t’i dhënë një shije më pikante.

Shihni videon:

View this post on Instagram

This dip, by Melissa Clark (@clarkbar) of @nytcooking, is a little something I’ve used to make a blah meal ooh la la for years. The more you make it the more you’ll discover your tastes. For example, I tasted like garlic for six days after this batch—😬—I ate it all anyway. #dragonbreath🐉🔥🙊 #sodeliciousonanything #pretendcookingshow The full episode is on IGTV 🤗 . Melissa Clark’s Spicy, Garlicky Cashew Spread Ingredients: 1 cup roasted, salted cashews 2 tbsp chopped cilantro, with some stems ¼ cup canola or safflower oil 4 garlic cloves, roughly chopped 2 tablespoons soy sauce 2 teaspoons brown sugar 1 to 2 jalapeño peppers, sliced (discard seeds or not, to taste) Juice of 1 lime (I like more🤷🏻‍♀️❤️!) Kosher salt and freshly ground black pepper . Directions: 1. In a blender or food processor, combine cashews, cilantro, oil, garlic, soy sauce, brown sugar, jalapeño(s), lime juice (and 2 tablespoons of water that I forgot!). 2. Blend until smooth, scraping down sides as necessary. Taste and season with salt and pepper, if desired. 3. Use it on beef, chicken, shrimp, veggies, as a chip dip— anything. 4. Yum.

A post shared by Jennifer Garner (@jennifer.garner) on

 

 

Lini një koment