Sugjerojmë:

Japrakë lakre me salcë

Japrakë lakre me salcë

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 30 minuta Koha e gatimit: 30 minuta

Ndoshta i keni provuar japrakët me lakër, por në variantin me oriz. Sot do ta përgatisim mbushjen e tyre me mishin e salsiçeve dhe do t’i zhysim në salcë duke përftuar një shije që vështirë të mos ju pëlqejë.

Ingredientët

 • 4 gjethe lakre
 • 1 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 400 gr domatesh
 • vaj ulliri e.v
 • piper
 • salsiçe
 • 150 gr djathë fontina (pak më i butë se kaçkavalli)
 • 2-3 lugë gjelle bukë e grirë e thekur
 • 2-3 lugë gjelle parmixhano i grirë
 • 1 vezë
 • kripë

Udhëzimet

1

Për mbushjen e japrakëve skuqni salsiçet me pak vaj, hudhrën dhe qepën e grirë. Salsiçeve ua keni hequr lëkurën paraprakisht dhe i keni shtypur me piurn. Hiqini nga zjarri më pas dhe lërini të ftohen. Në një tas shtoni bukën e grirë të thekur, parmixhanon dhe vezën.

2

Shtoni salsiçen e skuqur, piper dhe pak arrë moskat nëse dëshironi. Punojeni brumin me duar. Jepuni një valë gjetheve të lakrës dhe lërini të ftohen.

3

Mbushini ato me përgatitjen e salsiçeve dhe mbyllini duke i lidhur me fill kuzhine. Vendosini në një tigan me pak vaj dhe pak verë të bardhë. Pasi vera të ketë avulluar, shtoni dhe pak ujë e salcën e domateve. Gatuajini për 15 minuta me kapak.

Lini një koment