Ja çfarë duhet të dini nëse doni të mbani një dietë vegane

Një dietë vegane përmban vetëm bimë të tilla si perime, drithëra, arra dhe fruta. Veganët nuk hanë ushqime që vijnë nga kafshët, duke përfshirë produktet e qumështit dhe vezët.
Por ju duhet të jeni në gjendje të merrni shumicën e ushqyesve që ju nevojiten për të ngrënë një dietë vegjetative të ndryshme dhe të ekuilibruar.
Për një dietë të shëndetshme vegane duhet të:

1.Hani të paktën pesë lloje të ndryshme frutash dhe perimesh çdo ditë.

2.Ushqimi bazë janë patate, bukë, oriz, makarona ose karbohidrate të tjera niseshte.

3.Keni disa alternativa të qumështit si pije soje dhe kos. Zgjidhni opsionet më të ulëta të yndyrës dhe të sheqerit.

4.Hani fasule dhe perime bishtajore.

5.Zgjidhni vajra të pangopura dhe hani në sasi të vogla.

6.Pini shumë lëngje, 6-8 gota në ditë.

Lini një koment