I butë si sfungjer, ky kek me karota dhe vaj ulliri do ju rrëmbejë zemrat!

Kek me karota dhe vaj ulliri

Persona: 5
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 1 orë

Ingredientët

  • 200 gram sheqer
  • 3 kokrra vezë
  • 200 ml vaj ulliri
  • 300 gram miell
  • 100 ml dhallë e gatshme
  • 2 lugë kafe baking powder
  • 3-4 karota të mëdha të grira imët
  • Pak kanellë
  • Sheqer pluhur për spërkatje

Udhëzimet

1

Në një enë bashkoni vezët, sheqerin dhe i trazoni mirë me një rrahëse elektrike. Gradualisht shtoni vajin e më pas dhallin.

2

Në fund shtoni miellin, baking powder dhe kanellë. I rrihni mirë derisa të krijohet një brumë homogjen.

3

Tani erdhi momenti të shtoni karotat. I përzieni për herë të fundit.

4

Kalojeni masën në një tavë keku, të cilën e keni lyer më parë me pak vaj ulliri që të mos ngjisë.

5

E fusni në furrë kekun për gati 1 orë në temperaturë 180 gradë.

6

Pasi të jetë gati, e nxirrni dhe e spërkasni sipër me sheqer pluhur.

Lini një koment