Dreka/ RECETA

Frikase me mish qengji

Frikase me mish qengji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 5
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 40 minuta

Ju kishte marrë malli për pak frikase?

Ingredientët

 • 500 gram mish qengji
 • 300 ml qumësht
 • 1/2 limon
 • 1 e verdhë veze
 • 50 gram gjalpë
 • 2 karota
 • 1 patate
 • 1 degë selino
 • 2 qepë të njoma (pjesa e bardhë)
 • 2 lugë gjelle miell
 • 1 tufë kopër e grimcuar
 • Kripë, piper i zi

Udhëzimet

1

Kaurdisim mishin e qingjit me pak gjalpë, kripë dhe piper. E shuajmë me ujë dhe e lëmë të ziejë për gati 40 minuta.

2

Shtojmë selinonë, karotat, qepët dhe patatet e prera dhe i ziejmë 20 minuta. Në tigan kaurdisim miellin dhe gjalpin, e shuajmë me qumësht dhe e përziejmë me tel kuzhine që mos na formohen kokrra.

3

E shtojmë kremin tek mishi dhe e ziejmë 2 minuta sa masa të njëtrajtësohet.

4

Rrahim në tas të verdhën e vezës me limon. Shtojmë ngadalë lëng nga mishi dhe më pas e hedhim të gjithë në tenxhere.

5

E rregullojmë me kripë, piper dhe kopër të freskët. Ju bëftë mirë!

Shënime

Receta marrë nga blogu: "Papare, the beauty of small things".

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Substance Abuse And Domestic Violence
  26/03/2020 at 4:58 am

  Rehabs That Take Medical http://aaa-rehab.com Alcohol Rehab Centers http://aaa-rehab.com Outpatient Drug Rehab
  http://aaa-rehab.com

 • Leave a Reply