Ëmbëlsira/ RECETA

Foto-recetë/Tiramisu shtëpie në tavë

Tiramisuja është një ndër ëmbëlsirat më të preferuara në vendin tonë. Ajo rezulton gjithashtu edhe si një ndër më të shiturat në pastiçeritë e vendit dhe shumë e konsumuar edhe në restorante.

Shija e biskotave specifike për tiramisunë, kafeja, por edhe një sërë elementësh të tjerë e bëjnë këtë ëmbëlsirë të njohur italiane, t’i meritojë të gjithë komplimentet.

Tani e vërteta është, se kur e përgatit vetë, merr dyfsh kënaqësi.

Prandaj, si thua, nisim nga puna?

Çfarë na nevojitet:

 • 500 gram djathë Mascarpone
 • 6 vezë të freskëta  (të verdhat veç nga të bardhat)
 • 1 pako Hoopla
 • 120g sheqer
 • 4 lugë kafe turke ose ekspres (të zierë për 5 minuta në një tenxhere me ujë)
 • 1/2 gotë me sheqer
 • 300-400g biskota Savoiardi
 • kakao e hidhur për spërkatje në fund

Përgatitja: 

 • Rrahim me rrahësin elektrik të verdhat e vezëve dhe sheqerin derisa të bëhen si shkumë, afërsisht pesë minuta.
 • Djathin Mascarpone e punojmë pak me pirun ose me lugë që të bëhet si krem dhe e shtojmë në tasin me të verdhat e vezëve. Vazhdojmë ta përziejmë me rrahësin elektrik një deri në dy minuta.
 • Bëjmë marengë me të bardhat e vezëve, i shtojmë tek tasi i kremit dhe i përziejmë me kujdes nga poshtë lart me spatula ose me lugë druri.
 • Rrihni me rrahës elektrik dhe hooplan dhe i përzieni të tri masat bashkë.
 • Biskotat i lagim tek kafeja e vakët (nuk duhet të qullen shumë) dhe i vendosim në tavë pranë njëra-tjetrës duke krijuar një shtresë, hedhim sipër një shtresë me krem, vazhdojmë me një shtresë tjetër biskotash me kafe dhe përsëri një shtresë kremi.
 • E spërkasim me kakao të hidhur.

 • E mbulojmë me letër alumini ose me qese kuzhine dhe e lëmë në frigorifer për një natë. Ju bëftë mirë!

 

You Might Also Like

20 Comments

 • Reply
  ปั้มไลค์
  11/10/2019 at 3:14 pm

  Like!! Great article post.Really thank you! Really Cool.

 • Reply
  tinyurl.com
  24/11/2019 at 2:14 am

  I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has really peaked my interest.
  I will bookmark your site and keep checking for new information about once
  a week. I subscribed to your RSS feed too.

 • Reply
  plenty of fish dating site
  26/11/2019 at 9:40 pm

  I’m pretty pleased to find this great site. I want
  to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!!
  I definitely loved every little bit of it and i also have you saved as a favorite to see new stuff in your blog.

 • Reply
  ps4 games
  28/11/2019 at 9:39 am

  I read this article fully on the topic of the comparison of latest and previous
  technologies, it’s awesome article.

 • Reply
  quest bars cheap
  01/12/2019 at 7:12 am

  It’s amazing to pay a quick visit this web site and reading the views of
  all friends about this paragraph, while I am also eager of getting
  familiarity.

 • Reply
  quest bars cheap
  09/12/2019 at 11:15 pm

  I was curious if you ever thought of changing the
  layout of your website? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot
  of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 • Reply
  ps4 games
  14/12/2019 at 2:24 am

  Nice weblog right here! Also your web site a lot up very fast!
  What host are you the usage of? Can I get your affiliate link on your
  host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 • Reply
  ps4 games
  14/12/2019 at 3:31 am

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 • Reply
  coconut oil
  16/12/2019 at 12:51 am

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I
  am trying to find things to enhance my website!I suppose its
  ok to use some of your ideas!!

 • Reply
  coconut oil
  16/12/2019 at 6:40 am

  When someone writes an article he/she maintains the image of a user in his/her mind that how
  a user can understand it. Thus that’s why this article
  is perfect. Thanks!

 • Reply
  coconut oil
  18/12/2019 at 2:07 am

  I’m not that much of a internet reader to be honest but
  your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site
  to come back later. Cheers

 • Reply
  coconut oil
  18/12/2019 at 2:29 am

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and
  I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give
  something back and aid others like you aided me.

 • Reply
  http://sinnedbeyondhelp.tumblr.com/
  28/12/2019 at 4:56 am

  Hey very cool blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I’m happy to search out so many useful info right here within the
  submit, we’d like develop more strategies on this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 • Reply
  sling tv
  02/01/2020 at 6:53 pm

  A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to write more on this subject matter, it may not be
  a taboo subject but usually people do not talk about
  such subjects. To the next! Best wishes!!

 • Reply
  sling tv
  03/01/2020 at 1:41 am

  Hi to all, it’s actually a pleasant for me to pay a visit this web site, it contains helpful
  Information.

 • Reply
  sling tv asksylphoflight
  07/01/2020 at 9:20 am

  whoah this blog is magnificent i really like
  studying your articles. Keep up the great work!
  You understand, lots of individuals are searching round for
  this information, you can help them greatly.

 • Reply
  sling tv
  17/01/2020 at 4:32 am

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me.

  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?

  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 • Reply
  sling tv
  18/01/2020 at 9:48 am

  Informative article, just what I wanted to find.

 • Reply
  sling tv
  18/01/2020 at 11:50 pm

  Hello to every , for the reason that I am in fact eager
  of reading this web site’s post to be updated
  regularly. It carries nice stuff.

 • Reply
  sling tv
  29/01/2020 at 5:49 am

  fantastic submit, very informative. I ponder why the opposite
  experts of this sector do not notice this. You should proceed your
  writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

 • Leave a Reply