Sugjerojmë:

Fettuccine me djathë të shkrirë, piper dhe speca të kuq

Koha e përgatitjes: 12 min Koha e gatimit: 25 min

Ingredientët

  • 2 lugë vaj ulliri
  • 1 qepë të vogël
  • 2 - 3 karafil hudhër
  • Një kavanoz me speca të kuq, të drenazhuar dhe të copëtuar
  • 1/2 filxhan supë pule
  • 1 filxhan me djathë të shkrirë
  • 1 pako fettuccine (makarona)
  • Kripë
  • Piper i zi
  • 2 gjethe majdanoz

Udhëzimet

1

Nxeheni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.

2

Hidhni qepën dhe hudhrën derisa të zbutën, rreth 10 minuta.

3

Shtoni specat të piqen dhe pasi të mbaroni lerini të ftohen pak.

4

Hidhini përbërësit në një procesor ushqimi dhe 2 lugë djathë të shkrirë.

5

Lerini të bëhen deri sa masa të zbutet, rreth 30 sekonda.

6

Gatuajini makaronat sipas udhëzimeve të paketës.

7

Kullojini dhe rezervoni 1/2 filxhan ujë nga makaronat.

8

Hidhini tek makaronat salcën e përgatitur, duke shtuar ujin e pastave me lugë gjelle, nëse është e nevojshme.

9

Salcën përzijeni mirë që makaronat të vishet plotësisht.

10

Shtoni kripë dhe piper për shije.

11

Hidhini makaronat në pjata për servirje dhe dekorojini me majdanoz dhe djathin e mbetur.

Lini një koment