Sugjerojmë:

Biftek me domate, hudhra dhe rukola

4 biftekë
3 lugë çaji djathë blu i shkrirë
4 lugë çaji vaj ulliri
2 kuti me domate qershi
2 lugë çaji uthull të bardhë
1/4 qepë të vogël të kuqe
6 karafil hudhër
Kripë, piper
Rozmarinë
Sallatë rukola për servirje

1.Ngrohni furrën në 220 gradë.

2.Nxehni 1 lugë vaji në tigan dhe shtoni biftekët me kripë, pipern dhe hudhër dhe lerini të gatuhen deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë, rreth 3 minuta.

3.Vendosni domatet dhe rozmarinën në tigan dhe shtoni pak vaj me kripë dhe piper.

4.Lërini të gatuhen derisa bifteku dhe domatet fillojnë të zbuten.

5.Transferoni biftekun në pjatë dhe lereni të pushojë së paku 5 minuta para se ta shërbeni.

6.Transferoni domatet dhe hudhrat në pjatë dhe hiqini hudhrat nga lëkurat.

7.Në një tas të vogël, kombinoni uthull, 3 lugë gjelle vaj dhe 1/4 lugë çaji kripë dhe piper.

8.Përzijini me qepë dhe djathë blu.

9.Shërbejeni biftekun me domate , hudhër dhe sallatë rukola.

Lini një koment