Sugjerojmë:

6 arsye pse brokoli nuk duhet të mungojë në tryezën tonë

Brokoli është anëtar i familjes së lakrës dhe është i lidhur ngushtë me lulelakrën. Për shkak të përbërësve të tij, brokoli siguron një sërë shijesh dhe strukturash, nga të butë dhe me lule deri te fibroza dhe kërcelli. Përfitimet e kësaj bime jeshile janë të mrekullueshme për shendetin e njeriut dhe ja cilat janë:

1.Ndihmon në parandalimin e kancerit
Brokoli mund të jetë një ilaç natyral për shumë lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, kancerin e mitrës, kancerin e prostatës, kancerin e organeve të brendshme si mushkëritë, zorrës së trashë, mëlçinë, veshkat etj. Por është veçanërisht i mirë për kancerin e gjirit dhe kancerin e mitrës, pasi heq estrogjenin shtesë nga trupi. Kjo është për shkak të pranisë së anti-kancerogjenëve të fortë si glukoraphanin, diindolylmethane, beta-carotene, selen dhe ushqyesve të tjera si vitaminë C, vitaminë A dhe vitaminë E, zink, kalium dhe aminoacide të caktuara.

2.Detoksifikimi

Prania e vitaminës C, sulfurit dhe aminoacideve të caktuara e bëjnë brokolin një detoksifikues shumë të mirë. Ai ndihmon në heqjen e radikaleve të lira dhe toksinave si acid urik nga trupi, duke pastruar gjakun dhe duke i mbajtur problemet që lidhen me toksina të tilla si kruajtjet, skuqjet, artriti, reumatizmi, gurët e veshkave, sëmundjet e lëkurës si ekzema dhe ngurtësim të lëkurës etj. .

3.Çrregullime të stomakut
Brokoli është shumë i pasur me fibra, gjëja më e mirë që mund të kurojë pothuajse të gjitha çrregullimet e stomakut duke kuruar kapsllëkun.

Magnezi dhe vitaminat e pranishme në brokoli gjithashtu shërojnë aciditetin, lehtësojnë tretjen e duhur dhe thithjen e ushqyesve nga ushqimi dhe lehtësojnë stomakun duke ulur inflamacionin.

4.Kujdesi për lëkurën
Faktorët ndikues që lëkura juaj të qëndrojë në formë dhe e re janë antioksidantë si beta-carotene dhe vitamina C dhe ndihmësit e tjerë si vitaminë B, vitamina E (ajo që jep shkëlqim në lëkurën tuaj, flokët etj. ringjall indet e lëkurës), vitaminë A & K, acide yndyrore omega 3, aminoacidet dhe folate të pranishëm në brokoli.

5.Sëmundjet e zemrës

Përveç antioksidantëve të përmendur më lart, brokoli ka përmbajtje shumë të lartë të fibrave, beta-karoten, acide yndyrore omega-3 dhe vitamina të tjera që ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterolit të keq.

6.Kujdesi për sytë
Kryesisht Zeaxanthin dhe pastaj Beta-carotene, vitamina A, fosfori dhe vitamina të tjera të tilla si Bcomplex, C dhe E të pranishëm në Brokoli janë shumë të mira për shëndetin okular. Këto substanca mbrojnë sytë kundër degjenerimit makular, kataraktit dhe riparimin e dëmeve nga rrezatimet UV.

Lini një koment