5 arsye pse duhet ta shtoni rukolën në tavolinën tuaj

Rukola është një nga bimët jeshile më të  mira që mund të konsumojmë. Ajo është një burim i mirë i disa vitaminave dhe mineraleve dhe gjithashtu plot antioksidantë që japin përfitime të provuara shëndetësore. Plus nuk ka aspak kalori ndërsa arrin t’ju ngopë.

Dëshironi të zbuloni më shumë?

Dy gota rukola të papërpunuara – për ato që keni përdorur për të formuar bazën e një sallate me madhësi vakti – mban:

10 kalori

1 gram proteina

1 gram yndyrë

Fibër 0,5 gram

1.476 miligram kalium

284 mikrogramë vitaminë A

64 mm kalcium

44 mikrogramë vitaminë K

39 miligram folate

19 miligram magnez

0,5 miligram hekuri

Tani që kemi parë statistikat ushqyese, le të bisedojmë për përfitimet e mëdha shëndetësore të saj:

1.Mund të ndihmojë përpjekjet tuaja për humbje peshe

Rukola mban 90 përqind ujë dhe shumë pak kalori. Shtimi i saj në vaktin tuaj do të thotë që do të merrni më pak kalori dhe të ndjeheni të kënaqur.

2.Rukola mund të rritë performancën tuaj atletike

Kjo bimë me gjethe është e ngarkuar me nitrite që dihet se ulin tensionin e gjakut dhe përmirësojnë performancën fizike duke zvogëluar sasinë e oksigjenit që duhet të merrni ndërsa jeni aktiv.

3.Ndihmon presionin e shëndetshëm të gjakut

Përveç që është i pasur me nitrite, rukola është një burim primo i kaliumit. Ky mineral relakson enët e gjakut dhe ndihmon që trupi të largojë më shumë natrium, i cili mund të ndihmojë në mbajtjen e kontrollit të presionit të gjakut.

4.Ndihmon në shikimin e mprehtë

Rukola është e pasur me lutein dhe zeaxanthin, dy antioksidues që janë të njohur për aftësinë e tyre për të mbrojtur shëndetin e syve  dhe ngadalësojnë përparimin e dëmtimit të shkaktuar nga drita blu.

5.Rukola mban kockat e forta

Arugula është mjaft e ulët në kalcium, por është e mbushur me vitaminë K, të cilën trupi e ka të nevojshme për të ndërtuar dhe mirëmbajtur kocka të dendura dhe të forta.

Mungesa e vitamins K mund të rrisë rrezikun për fraktura, veçanërisht më vonë në jetë.

Lini një koment