Salcë molle për të shoqëruar çdo ushqim: Nga të kripurat tek të ëmblat

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 15 Koha e gatimit: 20

Ingredientët

  • 4 mollë të qëruara dhe të prera në kubikë të vegjël
  • ¾ gote ujë
  • ¼ gote sheqer i bardhë
  • ½ lugë çaji kanellë

Udhëzimet

1

Në një tigan të thellë, bashkoni mollët, ujin, sheqerin dhe kanellën. Mbulojeni me kapak dhe lëreni në sobë me temperaturë mesatare për 15-20 minuta, derisa mollët të jenë zbutur.

2

Lëreni të ftohet dhe me një pirun ose shtypëse patatesh, shtypni mollët që të marrin formë pureje.

3

Shërbejeni si salcë shoqëruese për ushqime sipas dëshirës (perfekte për mish derri ose fileto pule) ose përfshijeni në brumë për të bërë kek ose biskota.

Lini një koment