Sugjerojmë:

10 ushqime për të pastruar veshkat

Për të evituar infenksionet në veshka është ideale të konsumoni ushqime të shëndetshme që sigurojnë një larmi vitaminash, mineralesh dhe antioksidantësh që sigurojnë pastrimin e veshkave por që kanë sasi të vogla kaliumi dhe fosfori.

Ushqimet që përmbajnë antioksidantë mund të ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë në trup. Ushqimet që mbrojnë veshkat nga oksidimi mund të jenë zgjedhje e mirë për pacientët me dializë ose njerëzit me sëmundje kronike të veshkave.

1. Peshku i yndyrshëm

Nëse dëshironi të hani peshk, zgjidhni salmon, ton albacore, skumbri, ose harengë sepse ato rrisin acidet yndyrore omega-3 dhe yndyrnat mono-të pangopura në dietë.

2. Të bardhat e vezëve

Meqenëse të verdhat e vezëve përmbajnë shumë fosfor, i cili duhet të shmanget nëse vuani nga sëmundjet e veshkave, më mirë konsumoni të bardhat e vezëve për një zgjedhje të shëndetshme dhe të sigurt për veshkat.

3. Lulelakër

Perimet janë të pasura me antioksidantë, përfshirë vitaminat C dhe K, kalcium, hekur dhe magnez. Përveç sigurimit të efekteve anti-inflamatore, antivirale dhe antibakteriale, lulelakra është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i fibrave.

4. Manaferrat

Manaferrat, veçanërisht boronicat, janë një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve natyralë. Ato janë gjithashtu ideale për një dietë për veshkat sepse kanë pak fosfor, kalium dhe natrium dhe gjithashtu ulin inflamacionin.

5. Vaj ulliri

Vaji i ullirit është një përbërës thelbësor në kuzhinë, prandaj është një plus që është miqësor për veshkat. Vaji i ullirit përmban acid oleik, i cili ka efekte anti-inflamatore dhe është pa fosfor.

6. Hudhër

Jo vetëm që ka erë dhe shije të shijshme, por hudhra gjithashtu përmban vitaminë C dhe vitaminë B6. Sigurohuni që të përdorni hudhrën si një përforcues aromash gjatë gatimit në vend që të shtoni kripë.

7. Rrushi i Kuq

Rrushi i kuq përmban flavonoide, të cilat ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit. Një studim në 2017 tregoi se marrja ditore e rrushit mund të ndihmojë në uljen e përparimit të sëmundjes së veshkave.

8. Pulë

Pula pa lëkurë përmban më pak yndyrë, natrium dhe fosfor sesa pula me lëkurë, prandaj është një zgjedhje e mirë për një dietë specifike për veshkat.

9. Lakër

Është e pasur me lëndë ushqyese dhe minerale, të cilat janë të shkëlqyera për shëndetin e veshkave, si dhe shëndetin e stomakut. Në lakër, do të gjeni kalcium, vitaminë K, vitaminë C, fibra, mangan, vitaminë B6, folate dhe më shumë.

10. Speca të kuq

Specat e kuq janë të mbushur me vitaminë C dhe vitaminë A, e cila përmirëson sistemin imunitar. Gjatë sëmundjes të veshkave keni një sistem imunitar të dobët, kështu që sa më shumë nga këto vitamina, aq më mirë.

Lini një koment