Sugjerojmë:

10 shenjat që tregojnë se ju nuk duhet të hani kurrsesi domate!

Edhe pse në përgjithësi themi se domatja është shumë e mirë për tu ngrënë dhe duhet ta përfshijmë sa më shumë në dietën, nuk është e  njëjta gjë për të gjithë njerëzit.

Nëse ju keni një nga simptomat më poshtë, atëherë provoni ta hiqni domaten nga dieta dhe shikoni sesi do të reagojë trupi juaj.

Më poshtë Neps ju rendit disa nga problemet anësore që mund t’ju shkaktojnë domatet:

Ato  mund t’ju japin acid refluks

Domatet janë vërtet acidike dhe ato mund t’ju japin djegie në stomak, sidomos nëse vuani nga gastriti. Por edhe nëse jeni të shëndetshëm dhe hani shumë domate apo salcë domatesh do të përfundoni duke patur këtë ndjesi.

Shkakton dhimbje kyçesh tek disa persona

Të ngrënit shumë domate shkakton dhimbje kyçesh. Kjo për shkak se domatet kanë një alkaloid të quajtur solanine, i cili ndërton kalcium në inde. Shumë “ndërtim” mund të shkaktojë inflamacion, dhimbje dhe ënjtje në nyje.

Disa mund të kenë probleme me veshkat

Domatet çojnë në një grumbullim të kalciumit në trup. Shtoni aktin se domatet janë gjithashtu të pasura me oksalate, një substancë që nuk metabolizohet lehtë kur konsumohet në tepricë dhe kjo mund të rezultojë në gurë në veshka. Domatet janë gjithashtu të pasura me kalium, të cilat mund të dëmtojnë funksionimin e veshkave. Nëse tashmë vuani nga problemet e veshkave, jini të vetëdijshëm për këtë.

Reaksionet alergjike janë gjithashtu shumë të zakonshme

Domatet përmbajnë një përbërës të quajtur histaminë, i cili forcon sistemin imunitar për të luftuar kundër trupave të huaj. Kjo zakonisht vjen në formën e reaksioneve alergjike si skuqjet dhe ënjtja e gjuhës, por edhe efekte të tjera të pakëndshme. Për ata që tashmë diagnostikohen se janë alergjikë ndaj domateve, simptomat mund të jenë edhe më të rënda.

Probleme edhe me zorrët tuaja

Nëse vuani nga IBS (sindroma e zorrës së irrituar), domatet mund t’i përkeqësojnë simptomat. Ato përfshijnë diarre, ngërçe të dhimbshme, të vjella, gazra dhe kapsllëk. Në këtë rast, është më mirë të qëndroni larg ushqimeve me acid si domatet dhe salca e domates.

Probleme me lëkurën

Likopeni është një lloj pigmenti i pranishëm në domate dhe ushqime të tjera. Kur konsumohet në sasinë e duhur, është mirë për shëndetin e zemrës. Sidoqoftë, kur konsumohet shumë, mund të çojë në njolla të lëkurës, të njohura si likopenodermia.

Mund të vuani nga problemet me urinimin

Ushqimet që janë të pasura me acid si domatet, mund të jenë irrituese për fshikëzën tuaj. Nëse vuani nga mosmbajtja ose jeni të prirur ndaj problemeve urinare, është më mirë të shmangni ose ulni konsumin e  këtyre lloj ushqimeve. Gatimi i domateve nuk ndihmon në këtë rast.

Gjethet e domates mund të jenë helmuese

Ju duhet të jeni shumë të kujdesshëm me gjethet e domates pasi ato konsiderohen të pasigurta për konsum. Në sasi të mëdha, ato mund të rezultojnë në simptoma të rënda dhe të rrezikshme. Në raste më ekstreme, konsumimi i tyre madje mund të çojë në vdekje, kështu që është më mirë t’i shmangni ato.

Domatet jo organike kanë një nivel të lartë pesticidesh

Domatet që nuk rriten në mënyrë organike janë një nga ushqimet që kanë nivelet më të larta të mbetjeve të pesticideve. Këto kimikate mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj, kështu që mënyra më e mirë është të investoni për të konsumuar domate organike.

Mund të përkeqësojë simptomat e sëmundjes autoimune

Domatet janë pjesë e një grupi bimësh të quajtura “Hija e Natës”. Alkaloidet në “Hijet e Natës” mund të përkeqësojnë inflamacionin në trup, i cili është veçanërisht i keq për njerëzit me sëmundje autoimune. Shumë njerëz që vuajnë nga sëmundje autoimune kanë eliminuar domatet nga dietat e tyre dhe pretendojnë se shëndeti i tyre është përmirësuar shumë në përgjithësi. Nëse keni një sëmundje autoimune, kjo është diçka që mund ta provoni.

Lini një koment