Sugjerojmë:

Tortilla me vezë, djathë dhe salcë

Ingredientët

  • 4 vezë
  • 4 tortilla
  • 1/2 filxhan fasule frogoriferi
  • 1/2 filxhan djathë çedar
  • 1/2 filxhan salcë
  • 1/4 filxhan krem kosi
  • 1/2 avokado, në feta
  • 2 lugë çaji majdanoz të freskët
  • 2 lugë çaji qepë e njomë

Udhëzimet

1

Vendosni një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare dhe lyejeni me vaj e llak gatimi.

2

Hidhni vezët të piqen në tigan.

3

Ndërkohë ngrohni furrën në temperaturë të lartë.

4

Organizoni tortillat në fletën e pjekjes me pergamenë.

5

Përhapeni fasulet mbi tortilla dhe shtoni pak djathë.

6

Piqeni 2 - 3 minuta ose derisa djathi është shkrirë.

7

Hidhni vezët mbi tortilla dhe sipër hidhni salcë, krem kosi, avokado, qershi dhe qepë të njomë.

8

Shërbejeni menjëherë.

Lini një koment