Tortellini me spinaq dhe domate

Ingredientët

 • 1 pako tortellini
 • 1 kuti domate e konservuar me hudhër dhe qepë
 • 1 filxhan spinaq të copëtuar të freskët
 • 1/2 lugë çaji kripë
 • 1/4 lugë çaji piper
 • 1 1/2 lugë çaji borzilok të thatë
 • 1 lugë çaji hudhër të grirë
 • 2 lugë miell
 • 3/4 filxhan qumësht
 • 3/4 filxhan krem
 • 1/4 filxhan djath parmixhano

Udhëzimet

1

Vini një tenxhere të madhe uji të vlojë.

2

Shtoni tortellinit dhe gatuajini rreth 10 minuta.

3

Ndërsa tortellinit gatuhen, kombinoni domatet, spinaqin, kripën, piperin, borzilokun dhe hudhrën në një tigan të madh mbi ngrohje mesatare.

4

Gatuajinideri sa krijohen flluska.

5

Në një tas të mesëm, hidhni së bashku miellin, qumështin dhe kremin.

6

Hidheni këtë përzierje në tiganin së bashku me djathin parmixhano.

7

Ulni nxehtësinë në të ulët, dhe ziejeni deri sa të trashet, rreth 2 minuta.

8

Kullojini tortellinit, pastaj derdhini ato në tiganin me salcën e përgatitur.

9

Përzijini mirë dhe shërbejeni.

Lini një koment