KËSHILLA

Të brendshmet kanë disa kleçka. Blerina Bombaj na thotë 4 prej tyre

Të brendshmet sipas dietologes së njohur Blerina Bombaj kanë disa kleçka që Neps.al i rendit më poshtë për ju:

 1. E para duhet të jetë mish nga kafshë të sigurta, të shëndetshme, të kullotura në jeshillëk dhe të patrajtuara me antibiotik.
 2. Duhet të gatuhen mirë.
 3. Duhet të konsumohen radhë.
 4. Duhet të konsumohen edhe më radhë nga fëmijët. Jo më shpesh se 1 herë në muaj kurse nga gratë shtatzëna aspak.

Përndryshe ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminës A, D, E, hekurit,zinkut, magnezit dhe seleniumit. Ato janë të pasura gjithashtu me vitamina B, folate dhe aminoacide thelbësore.

Përse duhet të konsumohen radhë, ka qenë pyetja më e shpeshtë që komentuesit i kanë bërë Blerinës.

Ja përgjigjia e saj:

‘Sepse kanë shumë vitaminë A dhe mund të bëhet toksike për mëlçinë’.

Një ide e mirë sesi mund t’i shijoni të brendshmet është t’i skuqni ato me qepë, hudhra, karota, dafinë, mendërz dhe pak verë të kuqe. Kjo recetë është shumë e përshtatshme edhe për fëmijët tuaj dhe mos kini merak për verën, pasi gjatë gatimit asaj i avullon gjithë alkooli./neps.al 

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ปั้มไลค์
  04/12/2019 at 1:14 pm

  Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 • Leave a Reply