Sugjerojmë:

Tavë me vezë dhe salçiçe për mëngjes

Ingredientët

  • 1 kg sallam derri
  • 6 vezë të mëdha
  • 2 gota qumësht
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1 lugë çaji mustardë
  • 6 feta bukë të bardhë, të prera në kube
  • 1 filxhan djathë të copëtuar çedar

Udhëzimet

1

Në një tigan hidhni salçiçet deri sa të marrin ngjyrë kafe dhe vendosini mënjanë.

2

Në një tas të madh, hidhni vezët,shtoni qumësht, kripë dhe mustardë.

3

Shtoni kubet e bukës, djathë dhe sallam.

4

Hidheni në një tavë pjekje, mbulojeni dhe lereni të ftohet për 8 orë ose brenda natës.

5

Hiqeni nga frigoriferi 30 minuta para pjekjes.

6

Piqeni të zbuluar, në 350 °C për 40 minuta.

Lini një koment