Sugjerojmë:

Tava tradicionale: Mish qengji me qumësht

Koha e përgatitjes: 5 min Koha e gatimit: 105 min

Ingredientët

  • 600 gr mish qengji
  • 500 ml qumësht
  • Kripë
  • Piper i zi
  • Trumëz

Udhëzimet

1

Priteni mishin në copa dhe vendoseni të ziejë në një tenxhere me ujë të kripur për 90 minuta.

2

Tranferojeni më pas në një tavë.

3

Shtoni 0.5 litra qumësht.

4

Hidhni kripë, piper dhe pak trumëz.

5

Vendoseni në furrë të piqet në temperaturën 180 gradë për 15 minuta.

6

Vendoseni në një pjatë për servirje dhe dekorojeni me një degë trumëz.

Lini një koment