Tartë me çokollatë dhe lajthi

Koha e përgatitjes: 15 min Koha e gatimit: 60 min

Ingredientët

  • 1/2 filxhan sheqer
  • 2 lugë miell
  • 3 vezë
  • 1 1/2 filxhanë lajthi
  • Çokollatë e hidhur
  • 1 filxhan shurup misri
  • 2 lugë gjelle gjalpë, të shkrirë
  • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
  • 1/4 lugë çaji kripë
  • 1 petë e gatshme embëlsirash

Udhëzimet

1

Ngroheni furrën në 190 gradë.

2

Në një tas të madh, përzieni së bashku sheqerin dhe miellin.

3

Shto vezë, lajthi, çokollatë, shurup misri, gjalpë, vanilje dhe kripë.

4

Përzijeni mirë.

5

Hidheni përzierjen mbi petë dhe piqeni për 1 orë.

6

Lereni tartën të ftohet për 30 minuta para se të shërbeni.

Lini një koment